OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Líbí se mi, jaký je Martin Lukáč samostatný chlapík. Na to, aby prodal svou hudbu, nepotřebuje dokonce ani obal od Ziga – to je, co? Obal nové desky, vydané u mexického labelu Dreamfog, si totiž stejně jako ten minulý nakreslil Martin sám. Taky mám doma pár podobných malůvek, jenom jsem je nepatinoval tak, aby to vypadalo jako dřevoryt (to zlé sluníčko je super haha!!!). Inu – výtvarně sice jemně nedotažené, ale jinak pěkné. Ostatně tohle CD bude prodávat především hudba v něm obsažená, a ta je, abych tak řekl, MŇAM!!! Již minule probíraný promáč leccos naznačil, ale zde, s vyčištěným zvukem, to působí celé mnohem kompaktněji, úderněji a přesvědčivěji. Především rytmika se mi zdá oproti promáči podstatně dynamičtější, ačkoli je to paradoxně stejná nahrávka. O tom, že noví Nomenmortis jsou znatelně nasáklí Morbid Angel, se už napovídalo dost, vliv starých Kataklysm je taky notoricky známá věc. Teď si to jen dejte dokupy a počítejte s faktem, že od minulé desky se Nomenmortis znatelně zlepšili. Není naškodu pochválit povedená citlivá sóla. Šaňo není nenahraditelný. Martinovo hluboké chrochtání by možná neškodilo trochu odpoutat od Sylvainovského vzoru, ačkoli mně se to líbí. V porovnání s promáčem zde najdete dvě doposud nezveřejněné věci, totiž dvě Martinovy pohrdavé karikatury stádnosti konzumní společnosti - jednou přímou na solar (Infected Bastard Planet) a podruhé na pozadí zblbnutí z již odezněné hysterie kolem přelomu tisíciletí (De/ad/generation Of The Millenium Hysteria). Jinak z proma známou kolekci dalších tří nových písniček o sladké pomstě, spoluvině a smrti doplňuje instrumentálka a dva oprášené a došperkované starší kusy z minulé desky, ještě se Šaňovou šestistrunnou účastí (Something Almost Buried a Tedd Deireádh). Perličkou nakonec je Martinova oblíbená apokalyptická hymna The Awakener. Pochopitelně přehraný klasický flák z kultovního Temple Of Knowledge. Inu což – originál je sice lepší (hlavně zvukově), ale rozhodně to potěší. Největší radost z toho má určitě Martin Lukáč sám. Jen to frázování se Sylvainovi povedlo jaksi líp, ale co už. Není to sice deska, ze které byste skutečně zfleku ztratili hlavu, jak vás varuje titul, avšak garantuji vám, že pokud máte jen trochu smysl pro deathmetal, pak se vám krční obratle jistě zakroutí. Jen tak dál… ať je příště ještě líp!!!
9 / 10
1. On Silent Waves Of Terror (instrumental)
2. Stunning Sweetness Of Revenge
3. Infected Bastard Planet
4. De/ad/generation of Millenium Hysteria
5. Steel Wind Symphony
6. Mitgefangen, Mitgehangen (Neckbreaking Consequences
7. Last Dawn Of The Cursed (instrumental
8. Something Almost Buried (2001 Re-recording)
9. Tedd Deireádh (2001 Version)
10. The Awakener (Kataklysm cover)
Forget Acradia (2011)
Promo 2009 (2009)
Hail Nemesis (split s CRUENT) (2008)
Exterminating The Bastard Forces (2005)
The Day You' ll Lose Your Head (2002)
Misanthrone (MCD) (2002)
How I Learn To Bleed... For The Things I Wish To Fo (2000)
Twilight Of Humanity (demo) (1994)
Čistý masaker.... neviem, čo viac dodať....
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.